Araçlar kullanılsın veya kullanılmasın bakıma ihtiyaç duyarlar. Aracın parçalarının doğru çalışmasını sağlayan tüm bileşenlerin kontrolü, gerekli olan ayarların yapılması ve olası problemler çıkarabilecek parçaların çeşitli ekipmanlar ve teknikler kullanılarak kontrol ve kalibre edildiği (ayarlandığı), değişmesi gereken parçaların ve sıvıların değişmesine genel olarak periyodik araç bakım denir.

Parçalar ve sıvılar, kullanılma sebebi ile aşınmaları, eskimeleri ve özelliklerini kaybetmelerinin yanında, hava koşullarının değişimi ve etkileri sebebi ile de bakıma veya çoğu zaman değişime ihtiyaç duyarlar.

Benzinli araç bakımı, Dizel araç bakımı, LPG’li araç bakımı ve Hybrid araç bakımı kimi açılardan farklılık gösterse de temelde ihtiyaç; araçların emniyetli ve konforlu sürüş performansını uzun yıllar sürdürebilmesini sağlamaktır.

Periyodik, diğer bir deyişle yıllık bakım işlemi her zaman yıldan yıla yapılmayabilir. Kimi zaman aracın bakım aralıklarında referans kabul edilen kilometre (km) de bir göstergedir ve bu sebeple km bakımı olarak da isimlendirilir. 15.000 / yıllık araç bakımı şeklinde yazılan veya belirtilen bir bakım aralığında, anlatılmak istenen km (15.000) veya yıl (12 aylık dönem) hangi aralık önce tamamlanmış ise araç bakım zamanı gelmiş anlamına gelmektedir. Bu sebeple, yol yapmamış dahi olsa, otomobil bakımı en az yılda 1 kez araç üreticisi standartlarında yaptırılmalıdır. Günümüzde sensörler ile donatılmış araçlar parçaların değişim ve kontrol zamanlarını kullanıcıya haber verebilmektedir. Bu uyarıları gördüğünüz durumlarda BiBak Oto ekibine ulaşabilir ve adresinizde, kapınızda mobil servis ve araç bakım hizmeti talebinde bulunabilirsiniz.

Belirli dönemlerde yapılması gereken bu bakımlarda dikkat edilmesi gereken en önemli unsur: araç üreticilerinin bakım standartlarına (bakım iş listelerine) sadık kalınarak bakım yapılmasıdır.

10.000 Bakımı, 15.000 Bakımı, Ağır Bakım, Hafif Bakım, A Bakımı, B Bakımı ve kimi zaman; 1. 2. ve 3. Sıra bakımları gibi belirtilen tüm bu bakımlar hem benzinli araçlar hem dizel araçlar hem de LPG’li araçların bakımları için kullanılan tanımlamalar ve kapsamların isimleridir.

Peki, “Aracım için doğru bakım hangisi? Hangi bakıma ihtiyacım var? Araç bakım zamanım geldi mi? Araç Bakım zamanı nerden anlaşılır? Triger seti ve Eksantrik seti değişimi ne zamandır? V kayışı, alternatör kayış seti ne zaman değişir? Devirdaim pompası değişmeli mi? Arabanın rutin bakımları nelerdir? Dizel arabalar ne zaman bakıma girer? Benzinli arabalar ne zaman bakıma girer? Kızdırma bujisi veya ateşleme bujisi değişim zamanı ne zamandır? Akü değişim zamanını nasıl anlarım? Antifriz değişimi yapmalı mıyım? Fren bakımı ne zamandır? Ön fren balatası değişim zamanını nasıl anlarım?” gibi soruların cevabını öğrenmenin en kolay yolu aracınızın kullanım kılavuzunda yer alan: “Araç bakım” listesini incelemek. Eğer bu kılavuza ulaşamıyorsanız veya içeriği çok karışık geldiyse, BiBak Mobil Oto Servis ekibinin yetkin personeli ile görüşmeniz olacaktır.

Kaliteli ve uygun bakım için bir diğer önemli etken ise araç üreticisinin belirlediği standartlara uyan yedek parçaları, filtreleri, yağları ve hidrolikleri, yetkilendirilmiş ve orijinal yedek parçalar satan mağazalardan satın aldığınıza emin olmanızdır. Bunun için izlenecek en doğru yol; faturalı alışveriş yapmak, faturanızda ürünlerin marka ve adetlerinin/miktarlarının belirtilmesini istemek ve bunu siz istemeden yapacak kurumsal ve köklü araç servisleri ile çalışmak olacaktır.

BiBak Oto, 25 yılı aşkın otomotiv satış sonrası hizmetler tecrübesi ile yönetilen bir mobil oto servis olup, kapınıza gelen en konforlu, modern, garantili ve şeffaf servis modelidir.

Bunlarla birlikte bir diğer dikkat edilmesi gereken konu; yetkin personel, yetkin tamir bakım ustaları, yetkin teknisyenler, tecrübeli bir ekibin çalıştığı servislerden hizmet almak ve araç üreticisinin bakım standartlarına uygun donanım, cihazlar ve aletler ile hizmet verildiğine emin olmaktır. Diğer bir deyişle, usta eller ile çalıştığınıza emin olmaktır.

1. Doğru araç bakım aralıkları ve içeriklerine uygun bakım hizmeti
2. Üretici bakım standartlarında, orijinal yedek parça, sıvılar ve yağlar kullanılması
3. Yetkin personel ve modern cihazlar kullanımı

İle aracınızın hak ettiği bakımı yaptırarak, güven ve konfor içerisinde yolculuklar yapabileceksiniz.

BiBak Mobil Oto servis ekibi olarak; bu prensipleri benimseyerek, araç bakımını adresinize, kapınıza, iş yerinize, okulunuza, kuaförünüzün otoparkına, en yakın otoparka yani siz nereye isterseniz oraya getiriyoruz. Böylece “en yakın oto servis, en yakın tamirhane, en yakın oto ustası, en yakın akücü, en yakın tamirci, en yakın özel servis nerede?” diye araştırmanıza gerek kalmadan, hizmet alabilmenizi sağlıyoruz.

BiBak Mobil Oto Servis markamız ile; Mercedes bakımı, Audi bakımı, BMW bakımı, VW bakımı, Volkswagen bakımı, Seat Bakımı, Skoda Bakımı, Peugeot Bakımı, Citroen Bakımı, Honda bakımı, Porsche bakımı, Ford bakımı, Opel bakımı, Renault bakımı, Suzuki bakımı, Jeep bakımı ve benzeri birçok markanın bakımını garantili şekilde yapıyoruz.

Lütfen unutmayın; Kaliteli, Güvenli ve Garantili Araç Bakımı tesadüf değildir.

Sonraki Adım: Fiyat Teklifi Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Fiyat Teklifi Alın

Share

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Call Now Button