Aracınız uzun süre hareketsiz kalmış olabilir. 

 Bu dönemde kendi kendinize, pratik kontroller ve uygulamalar ile aracınızın bakımlı kalmasını sağlayabilirsiniz. 

 10 Adımda 5 (Beş) Dakikalık Pratik Araç, Otomobil Kontrol ve Bakımı : 

1. Haftada en az bir kez aşağıdaki işlemleri yapmanızı öneririz. 

2. Uzun süre sabit duran araçların kaporta bölümlerinde sokak canlıları dış etkenlerden korunmak için saklanabilmektedir. Aracınızı çalıştırmadan önce, sokak canlıları dostlarımızı korumak için araç kaportanıza elinizle 2-3 kez vurarak hafif bir ses çıkarmanız ve onları uyarmanız, can güvenlikleri için çok önemlidir. 

3. Aracınızı her zaman olduğu gibi çalıştırınız. Diğer pratik adımlar tamamlanana kadar, en az 5 dakika aracınızın rölantide çalışmasını sağlayın. Eğer otopark vb. kapalı alanda çalıştırdıysanız, ortamda hava dolaşımı olduğuna emin olun. Bu sizin ve toplum sağlığı için son derece önemlidir. 

4. Rölanti anında akü kendi performansını koruyacak şekilde şarj olacaktır. 

5. Araba lastiklerinin havası zaman içinde azalır. Bu durum, araç sürüş emniyeti, konforu ve yakıt verimliliğini olumsuz etkiler. Aracınızın çevresinde dolaşarak 4 lastiği göz ile kontrol edin. Diğerlerinden daha fazla sönük görünen bir lastiğiniz var ise mutlaka teknik 

personelimize danışınız. Düşük hava ile aracı yürütmeniz kimi zaman lastiğinizin tamir edilebilme ihtimalini ortadan kaldıracak zararlara sebep olabilir. Teknik personelimiz size yol gösterecektir. 

6. Sabit duran araçların lastiklerinde, aracın ağırlığı ve hava sıcaklıklarının gün içinde değişiminden kaynaklı olumsuz etkiler oluşabilir. Bunu önlemek için aracınızı rölanti sırasında ileri geri 2 metre hareket ettirmeniz lastiklerin gövde formu için olumlu etki yaratacaktır. Bu işlem sırasında direksiyonu tam tur sola ve sağa çevirmeniz mekanik aksamların da yağlanmasını, oluşan kir ve tozun uzaklaşmasını sağlayacaktır. 

7. Duran araçlarda hava ile temas eden fren balataları ve disklerin dış yüzeyinde tozlanma, paslanma gözlenebilir. Buna engel olmak için aracınızı ileri geri hareket ettirirken birkaç defa araç frenlerinize basmanız yeterli olacaktır. Bu hem fren sisteminizin yağlanmasını hem de yüzeyde oluşan pas ve kirin önemli bir miktar ortadan kalkmasını sağlayacaltır. Bu işlem esnasında el freninizin de performansını kontrol etmenizi tavsiye ederiz. 

8. Hava koşulları uygun ise, aracınızın camlarını açarak 1 dakika aracınızı havalandırmanızı, bu esnada aracınız klimalı ise klimanızı düşük hızda çalıştırmanızı öneririz. Klimanızı çalıştırdığınızda araç içerisinde olmamanızı tavsiye ederiz. Uzun süre çalışmayan klimalarda biriken toz vb. alerjen maddeler ilk çalışma anında sizi olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple camlarınızı açtıktan ve klimanızı çalıştırdıktan sonra, aracı park halinde bırakıp el freninizin çekili olduğundan emin olarak 1 dakika araç dışında beklemenizi öneririz. İşlem sonunda klimanızı kapatınız. 

9. Ağaç yaprakları, polenler, bitkiler, çeşitli tozlar vb. maddeler zaman içinde aracın kaportasında yer alan su ve hava tahliye kanallarını tıkayabilir. Bu kimi zaman aracın iç bölümünün yağmur ve araç yıkama esnasında su almasına dahi sebep olabilir. Bu kanalların gözle görünenlerini kontrol etmenizi, toz, yaprak vb tıkanmaya sebep olabilecek maddeleri temizlemenizi öneririz. 

10. Araç boyalarını kuş pislikleri olumsuz etkiler. Dışarıda duran aracınızın kaportasında kuş pisliklerini su ve bir bez veya yumuşak peçete ile silmenizi öneririz. Kuş pislikleri araç kaportası üstünde uzun süre kalır ve kurur ise zaman içinde boyanın üst tabakasında kalıcı gözeneklere sebep olur. 

5 dakika sonunda kontrol edin : 

Tüm işlemler tamamlandıktan sonra, aracınızın motorunu kapatınız. 

Tüm elektrikli donanımların (müzik çalar, navigasyon, telefon sarj aletlerinin vb. ) kapalı olduğuna emin olun. 

Camlarınızın ve var ise sunroofun tam kapalı olduğundan emin olun. 

El freninizin çekilmesi gereken bir yol koşulundaysanız mutlaka el freninizi çekili olduğundan emin olun. 

Var ise araç içi güneşliğinizi taktığınızdan emin olun. 

Kapılarınızı kilitlemeyi unutmayınız. 

BiBak Oto ekibi olarak, uzun süre sonra yola çıkacağınız aracınızın mekanik kontrollerini vereceğiniz adrese gelerek kapınızın önünde yapabiliriz. 

Tam donanımlı teknik servis araçlarımız, modern diyagnostik cihazlarımız, yetkin ve deneyimli personelimiz ile vereceğimiz bu hizmet esnasında, frenlerden, aküye; motor yağından motor kayışlarına ve amortisörlere kadar 10’larca noktayı kontrol edeceğiz ve size yazılı bir otomobil kondisyon raporu sunacağız. Kapınızın önünde bu 30dakikalık, konforlu, şeffaf ve güvenli hizmeti almak isterseniz bizimle iletişime geçmeniz yeterli. 

Share
Call Now Button