Özel servislerde, tamirhanelerde, yetkili servislerde bakım anında duyduğumuz, “orijinal parça, yan sanayi parça, muadil parça, orijinal eş değer parça” ne demek? Hangisini seçmeliyim? Hangi parça arabam, otomobilim için en uygun? Hangi markaya güvenmeliyim, yedek parça markaları arasında fark var mı? gibi bir çok soru bugün satın alma kararlarınızı güçleştiriyor ve belki de karar verme sürecinizi uzatıyor olabilir. 

Bu soruların cevabını  şu şekilde açıklayabiliriz: 

Otomotiv satış sonrası servis sektöründe üç ayrı kategoride parça tedarik etmek mümkündür. 

Otomobil servisleri, otomobil sahipleri ve kullanıcıları için bu üç kategori arasında farkı bilip, kullanım ve satın alma tercihlerine göre en uygun ürünü seçmek, hem rahat hem güvenli hissettirecektir.

Satış sonrası servis (özel servisler, zincir servisler, tamirhaneler, yetkili servisler) sektöründe, ticari kaygılar ile tüketiciye verilen bilgiler bazen yanıltıcı ve eksik olabilmektedir. Bunun sonucunda tüketici güvensizliği, memnuniyetsizliği ve kimi zaman otomobillerde kalıcı hasarlar oluşabilmektedir.

Peki, bu üç kategori nasıl birbirinden ayrılmaktadır? 

Otomobil üreticileri satışa sunacakları otomobillerin üretiminde kullanacakları parçaların teknik ihtiyaçlarını üretim öncesinde belirler ve yayınlarlar. Bu parçalar için parça üreticilerinin parça hazırlamasını ister ve gerekli teknik performansı sağlayan üreticiler arasından parçalarını satın alma kararını verirler. 

Otomobil üreticileri birden fazla parça üreticisi, tedarikçisi ile çalışmayı tercih eder ve anlaşmalar yaparlar. Bu sayede üretim esnasında tedarik sorunu yaşamadan araçlarını planladığı şekilde ve aynı performansta üreterek tüketicilerin beğenisine sunarlar. 

Satılan bu araçların yetkili servis kanalında bakım ihtiyaçları karşılanırken, bu şekilde yedek parça tedarik sorununun da önüne geçmek isterler.

Bu üç kategori nedir?

1- ORİJİNAL PARÇA:

Küresel veya lokal parça üreticileri belirlenen teknik performansa uygun ürünleri beklentileri karşılar şekilde üretir. Üretim esnasında otomobil üreticisinin talep ettiği şekilde ürünlerin üzerine markalama (otomobil logosu vb.) işlemini yapar, belirlenen kutuların (marka logolu) içine ürünleri koyarak araç üreticisine tedarik eder. 

Araç üreticileri bu ürünleri hem araç üretiminde kullanır ve hem de satış sonrası servis hizmetlerinde kullanılmak üzere yetkili servis noktalarına tedarik eder. 

Üretilen bu parçaların üretim esnasında karşılaştığı ilave adımlar, markalama ve kutulama, üretim ve tedarik maliyetlerini arttırır. Bu da tüketicilerin bu ürünleri daha yüksek fiyatla tedarik etmesine sebep olabilir. 

Piyasada ORJİNAL PARÇA olarak belirtilen ürünler bu birinci kategoriyi oluşturmaktadır.

2- ORİJİNAL EŞDEĞER PARÇA (MUADİL PARÇA):

Küresel veya lokal parça üreticileri, belirlenen teknik performansa uygun ürünleri otomobil üreticilerinin beklentilerini karşılar şekilde üretir demiştik.  

Ancak bu sefer aynı üretim bandından aynı kalitede çıkan bir kısım ürünü otomobil üreticisinin markalamasını yapmadan piyasaya sunar. Bu sunum esnasında kendi marka ve kodlarını kullanır. Diğer bir değişle, yukarıda detayları paylaşılan orijinal yedek parçalar ile aynı üretim bandında, aynı teknik özellikler ve kalitede ORİJİNAL EŞDEĞER PARÇA(MUADİL PARÇA) üretilirler. 

Birinci kategoride bahsettiğimiz orjinal parça ile teknik özellikleri aynı olan bu ORİJİNAL EŞDEĞER PARÇA ürünler, otomobil satış sonrası hizmetler sektöründe yaygın şekilde kullanılır. Özellikle kalite ve güveni ön planda tutan servis ve bakım işletmeleri  bu ORİJİNAL EŞDEĞER PARÇALARI  kullanarak, yüksek kalitede servis ve bakım hizmeti verir.

Orijinal parçalar ile aynı performans kriterlerini tutturmak için yüksek kalitede üretilen bu parçaların üretim maliyetleri, orijinal parçalardan bir miktar daha düşüktür. Bunun sebebi markalama ve kutulama gibi üretim ve tedarik maliyetlerinin olmamasıdır. Bu ikinci kategoride yer alan ORİJİNAL EŞDEĞER PARÇA veya MUADİL PARÇA olarak isimlendirdiğimiz ürünleri piyasada güvenle satın alıp kullanabilirsiniz.   

3- YAN SANAYİ (WHITE LABEL – PRIVATE BRAND) PARÇALAR: 

Yan sanayi parçalar ise yukarıda bahsettiğimiz iki kategoriden performans olarak farklıdır.  Bazı  yedek parça üreticisi işletmeler, orijinal ürünlerin benzerini kendi teknik imkanları ile çeşitli kalitelerde üretir ve piyasaya sürer. Bu parçaların kalitesi değişkendir ve üretici teknik özelliklerine sahip olduğuna dair, üretici tarafından kabul görmüş bir onay belgesi veya teknik yeterlilik belgesi bulunmamaktadır. Bu ürünlerin kendi kategorisinde göreceli olarak daha iyi performans gösterenleri olduğu gibi çok düşük performanslı olanları da bulunmaktadır. 

Bu ürünler yukarıda belirtilen bu sebepler ile piyasada daha ucuz fiyatla alıcı bulmaktadır. Ancak bu ürünlerin kullanımından kaynaklı olası maddi zararlar, parçayı alırken  edinilen maddi kazançtan daha yüksek olabilir. 

Ancak bu risklere rağmen, piyasada orijinal ve orijinal eşdeğer performansında olmasa dahi, oldukça yakın kalitede parçalar bulunmakta ve kullanılmaktadır. 

Farklı fiyat aralıklarında yer alan bu üç kategori arasında tercih yapmadan önce, alacağınız ürünün performansını, araç uyumluluğunu ve kalite belgelerine sahip olup olmadığını araştırmanızı, kendi beklentiniz ile hangisi daha uyumlu ise o kategoride parça tercih etmenizi öneririz.  

Bibak Oto Servisten Bi Fazlası ekibi olarak biz, Orijinal, Orijinal Eş Değer – Muadil, Yan Sanayi parça markalarının tamamına eşit uzaklıkta olup, müşteri beklenti ve tercihlerine göre alternatifler sunmaktayız. 

Siz tüketicilerimizin seçtiği ürün seti ile taahhüt ettiğimiz servis işlemini yaparak, ŞEFFAF ve GÜVENİLİR servisçilik prensibimizi uygulamaktayız. 

Daha fazla bilgi için teknik ekibimiz ile iletişime 7/24 geçebilirsiniz.
Tel: 05322954595
E-Posta: servis@bibakoto.com 

Share
Call Now Button